Jak zbudować skuteczną Strategię?
Narzędzia mamy różne, ale zanim przejdziemy do realizacji naszych działań marketingowych zastanówmy się w jakim celu chcemy użyć naszej broni, zanim zdecydujemy się walczyć małym mieczem świetlnym w walce ze wszechświatem.
Pytanie numer 1 – kim jest mój klient i jak go rozpoznać?
Zapoznanie się z potencjalnym klientem zaczynamy od zdefiniowania kim ON jest?
Przypisujemy mu cechy szczególne łącznie z imieniem i metryczką i nazywamy:
Michał lat 38, CTO w firmie X na rynku Y, który lubi Z oraz jego główną potrzebą jest
- rozwiązanie długu technologicznego
- brak zasobów – pracowników np. programistów
- brak wiedzy i potrzeba zdobycia szybko wiedzy eksperckiej
*niepotrzebne skreślić lub dodać cechy szczególne tego osobnika
Michał w wolnym czasie lubi uprawiać sport, chciałby realizować swoje marzenia, ale niestety problemy w pracy związane z rozwojem nowego produktu mu na to nie pozwalają.
Kiedy wiemy już w kogo “celujemy” możemy się zastanowić CZYM i w jaki SPOSÓB?
Skoro osobą decyzyjną odnośnie wyboru firmy do współpracy jest CTO, a nie CEO to dlaczego tworzymy treści biznesowe, a nie techniczne? Dlaczego chcemy pokazać naszą wiedzę i doświadczenie w danej technologii, czy produkcie? Pośrednio nasza wiedza ekspercka w wolnym czasie pozwoli mu na uprawianie sportów, a nie zamartwianiem się problemami w pracy. Takie precyzyjne informacje pozwalają na tworzenie bardziej celowanych komunikatów do naszej grupy docelowej. Czy Michał pracuje w korporacji? Czy bierze udział w wydarzeniach online? W jaki sposób najłatwiej do niego dotrzeć? Czy pracuje w firmie, która zatrudnia 50 czy 200 osób? Ile jest osób decyzyjnych w procesie? Co je interesuje? Tak tworzymy PERSONY i każdą z nich możemy pokonać inną bronią w naszej strategii zdobycia nowego klienta, rynku lub pracownika.
EKSPERT, a SPECJALIZACJA
Czy łatwo jest być ekspertem we wszystkich dziedzinach? Czy jest to możliwe? Co to znaczy? Czym jest IT CONSULTING? Mamy ekspertów od wszystkiego! Przy okazji robimy produkty, apki, stronki i jeszcze oferujemy body leasing naszych pracowników, którzy są bardzo szczęśliwi, że u nas pracują w modelu pracy zdalnej. Nie można być ekspertem we wszystkim. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest pokazać swoje doświadczenie w wąskiej dziedzinie i dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców, niż oferować wszystko dla wszystkich.
EMPLOYER BRANDING
Jak ich zatrzymać?
Najlepiej nie przez wynagrodzenie, pieniądze przecież nie mogą być czynnikiem decydującym o pracy w naszej firmie. No więc oferujemy ROZWÓJ. Kluczowe jest pytanie: jaki rozwój powinien być oferowany? Wydaje się, że taki, który nie będzie oczekiwał od pracownika zbyt wielkiego wysiłku, bo możemy szybko go stracić. Przecież potrzebuję pracownika skupionego na w projekcie, a nie zaangażowanego w pisanie firmowego bloga, ani w dzielenie się wiedzą z innymi. Udział w konferencjach? Są koszmarnie drogie i mnóstwo tam osób z HR. Lepiej nie…To może jednak darmowy catering i fitness online w płatnej apce? Mamy to? Mamy. Mamy też problemy z rotacją pracowników, którzy nie identyfikują się z pracą w firmie.
BRANDING w IT
Czy warto inwestować w design i markę? Tak.
Inwestycja w design własnej strony internetowej przy projektach dla klientów, jak również w przypadku marki własnej jest bardzo ważny. Branding pozwala wywołać określone emocje i wyróżnić markę spośród innych na rynku. Oszczędzanie budżetu marketingowego na pracy grafików nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Wbrew pozorom nawet w marketingu B2B wygląd ma istotne znaczenie. Zachęcenie do przeczytania treści merytorycznej również powinno być wsparte ciekawą grafiką, obrazem lub nawet wideo.
PARTNERSTWO w IT – Tak.
ITCorner zrzesza firmy z obszaru IT i pomaga dzielić się wiedzą, doświadczeniem i projektami. Pozwala również na wspólne tworzenie merytorycznych treści, które można promować oraz wykorzystywać w praktyce w naszych firmach.
Jak skutecznie wyróżnić się spośród innych firm na rynku?
Marketing techniczny uważam, że jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów wyróżnienia się na rynku. Komunikacja techniczna “od programistów dla programistów” nie tylko wspiera unikalny rozwój pracowników, ale również podnosi kompetencje w firmie i świadczy o jej wizerunku eksperta, a już szczególnie w środowisku międzynarodowym.
Warto brandować projekty na GitHub i warto o nich pisać. Czy nie jest to najlepsza inwestycja w pracownika oraz wiązanie go z misją i wizją firmy?
Czy Michał, który jest CTO i słyszał o firmie, która specjalizuje się w technologii T planuje stworzenie nowego produktu opartego na niej, weźmie firmę X od aplikacji, czy firmę Y co specjalizuje się w technologii T?
Oczywiście mamy ambicję być korporacją IT i posiadać specjalistów ze wszystkich obszarów tworzenia oprogramowania. Zacznijmy jednak od miecza świetlnego w postaci technologii T i podbiciu serca wiedzą Pana Michała, a potem całym zespołem weźmiemy się za podbój wszechświata.
Monika Garyantesiewicz
iMARKETING TRANSFORMER